Home Uncategorized המוח שלך משתנה לטובה יוגה

המוח שלך משתנה לטובה יוגה

by Yoga World
ביקראם יוגה ביקראם יוגה לוח שיעורים יוגה ביקראם ביקראם יוגה תל אביב ביקראם יוגה קרליבך ביקראם יוגה מערכת שעות יוגה ביקראם קרליבך ביקראם יוגה ישראל ביקראם יוגה בהרצליה ביקראם יוגה מחיר ביקראם יוגה נאות אפקה ביקראם יוגה בראשון לציון ביקראם יוגה סניפים ביקראם יוגה גרוזנברג ביקראם יוגה בצפון תל אביב ביקראם יוגה דיזנגוף סנטר ביקראם יוגה תל אביב יפו ביקראם יוגה טלפון ביקראם יוגה חיפה

יוגה משנה את גופך אך האם שקלת כיצד, אם בכלל, יוגה יכולה לשנות את מוחך?

 

עניינים אפורים

מחקרים מצאו כי לאנשים העוסקים ביוגה באופן קבוע יש נפח חומר אפור יותר מאשר לאנשים המותאמים איתם בכל דרך אחרת אך אינם מתרגלים יוגה – המכונים פקדים תואמים (Villemure et al 2015). חומר אפור מהווה כ- 40% מסך נפח המוח שלך (60% האחרים הם חומר לבן) והוא מורכב בעיקר מ נוירונים (תאי העצב המעבירים מידע לתאים אחרים). קליפת המוח שלך, המשטח החיצוני הקמטי של המוח שלך עשוי מחומר אפור.

 

המוח האנושי של קליפת המוח והחומר הלבן המוחי של המוח מראה אזורים שמשתפרים עם. תרגול יוגה
למעשה למרות שנע בין 1 מ”מ ל- 4.5 מ”מ בלבד, בקליפת המוח יש 14 עד 16 מיליארד נוירונים ארוזים בקפליו (הנקראים סולקוס או סולסי) ורכסים (גירוס או גירי). מכסה את שני חצאי (שמאל וימין) של המוח, קליפת המוח מסווגת עוד לארבעה אזורים או אונות. אלה הם האונה הקדמית, האונה הקודקודית, האונה העורפית והאונה הטמפורלית. כמו כן ארוזים בגולגולת המוח הקטן שלך או ‘המוח הקטן’ היושב ממש מתחת לאונה העורפית שלך, המכיל גם חומר אפור וכך גם גזע המוח שלך המחבר את כל שבנג לחוט השדרה שלך.

 

אז איפה יוגים מחסנים את החומר האפור הנוסף שלהם? והאם שיש יותר ממשהו תמיד שווה יותר טוב? יותר עשבים שוטים לא הופכים גינה טובה יותר. אז האם החומר האפור הנוסף הזה, משנה?

 

הקפה מהירה סביב המוח.

למרות שמשקלם רק 2% ממשקל גופנו הכולל, מוחנו משתמש ב -20% מהאנרגיה שאנו צורכים רק בכדי לשמור על זה. שטח הפנים של קליפת המוח גדול בהרבה ממה שהוא נראה וישתרע על 1500 עד 2000 ס”מ מרובעים אם תפרוש את כל זה. זה גם די חשמלי, ומפיק מספיק אנרגיה להפעלת נורה.

 

למוח שלנו יש מספיק אנרגיה להפעלת נורההאונה הקדמית היא ביתם של תפקוד הביצוע שלנו, תשומת לב, תגמול, זיכרון עבודה, תכנון ומוטיבציה. פונקציות שימושיות מאוד כמו לזכור לשלם חשבונות, לדעת מה להגיד (ומה לא להגיד) בפגישה, ולהחליט ללכת ליוגה במקום להישאר בבית כדי לצפות בנטפליקס. האונה הקודקודית מעורבת בתפיסה המרחבית או בפרופריוספציה, בניווט כמו גם בחוש המישוש שלנו. האונה העורפית, למרות היותה ממוקמת באופן מוזר בחלק האחורי של המוח, אחראית ישירות לעיבוד הראייה, לבידול הצבעים ולתפיסת התנועה.

 

אזורים במוח כולל אזורים המועצמים על ידי תרגול יוגההאונה הטמפורלית מחזיקה זיכרונות ארוכי טווח, תהליכים שמיעתיים (שמיעה) ופרשנות של גירויים חזותיים כמו המשמעות של הבעת פנים. המוח הקטן עוזר לנו לעמוד על רגל אחת לקשת עומדת, לשמור על שיווי משקל ולתאם תנועה (בין דברים רבים) וגזע המוח מנהל הרבה מהדברים הקריטיים שאתה עושה בלי לחשוב – לנשום, לבלוע, עיכול ורפלקסים.

ביקראם יוגה ביקראם יוגה לוח שיעורים יוגה ביקראם ביקראם יוגה תל אביב ביקראם יוגה קרליבך ביקראם יוגה מערכת שעות יוגה ביקראם קרליבך ביקראם יוגה ישראל ביקראם יוגה בהרצליה ביקראם יוגה מחיר ביקראם יוגה נאות אפקה ביקראם יוגה בראשון לציון ביקראם יוגה סניפים ביקראם יוגה גרוזנברג ביקראם יוגה בצפון תל אביב ביקראם יוגה דיזנגוף סנטר ביקראם יוגה תל אביב יפו ביקראם יוגה טלפון ביקראם יוגה חיפה

 

יוגה ועובי קורטיקלי

מחקר אחד שפורסם ב- Frontiers of Aging Neuroscience מצא שנשים עם שמונה שנות תרגול של האטה יוגה היו בעלות חומר אפור יותר ועובי קליפת המוח גדול יותר מקבוצת בקרות תואמות. עובי קליפת המוח קשור לשימור קוגניטיבי ודילול קליפת המוח קשור בדרך כלל להזדקנות ולירידה ביכולת הקוגניטיבית. נפח החומר האפור קשור גם באופן חיובי לתפקוד המבצעת (Laubach et al 2017).

 

המחקר של לאובאך מצא כי מתרגלים ליוגה הגדילו את עובי קליפת המוח בכמה אונות בקליפת המוח הקדם חזיתית השמאלית, אזור חשוב לשליטה קוגניטיבית.

 

קליפת המוח הקדמית השמאלית היא אזור מוחי שיש בו יותר חומר אפור אצל מתרגלי יוגה רגיליםסך השנים המצטברות של תרגול יוגה היו קשורות לחומר אפור מוגבר בכמה אזורים, כולל בתא האופרה הקדמי השמאלי (Villemure et al. 2015). האזור הזה, הממוקם בקליפת המוח הקדמית, הוא האחראי להיבט המוטורי של הדיבור, תפיסת המוסיקה, כמה תנועות ידיים והמשימה החשובה מאוד ששומרת על משקי בית רבים בהרמוניה מתמשכת, דיכוי תגובה.

 

מחקר אחר (Cole et al 2012) בחן את הקישוריות של אזורי מוח שונים ואת הקשר של אותה קישוריות לקוגניציה ואינטליגנציה. הם רצו להבין אם קיים “אזור מוחי המשתמש בקישוריות רחבת מוח כמנגנון מרכזי לתמיכה בשליטה ואינטליגנציה קוגניטיבית.” הם מצאו שרק קישוריות מוחית גלובלית של קליפת המוח הקדם חזיתית הצליחה לחזות שליטה קוגניטיבית ובינה נוזלית.
בתור זיכרון עבודה, תשומת לב, רכישה מילולית ותחומי תפקוד מנהלים אחרים.

 

תרגול יוגה לטווח קצר קשור גם לעובי קליפת המוח. קבוצת נשים שחוותה פסיכוזה מהפרק הראשון עשתה התערבות של 12 שבועות ביוגה ופעילות גופנית (הליכה ורכיבה) (Lin et al, 2015). הקבוצה הפגינה שיפורים משמעותיים בזיכרון העבודה, ברכישה מילולית ובתשומת לב. עובי קליפת המוח גדל גם הוא.

 

סיכום

מחקרים אלה בוחנים סוגים שונים של התערבויות ושיטות יוגה שונות בקבוצות שונות של אנשים, ולכן איננו יכולים להסיק באופן מוחלט שתוצאות אלו יהיו נכונות לגבי כל האנשים שעושים יוגה. אולם באופן עקבי נראה כי עובי קליפת המוח, איכות רצויה מאוד למוחך, נראה גובר בקרב אנשים עם תרגול יוגה לטווח ארוך או קצר.

 

עובי קליפת המוח נקשר באופן חיובי עם מנת משכל גבוהה יותר (קישור כאן), כך שיש כל סיכוי שהיוגה שלך תהפוך אותך לחכם יותר!

 

יתר על כן אחד האזורים בהם חומר אפור גדל ביוגים, קליפת המוח הקדם חזיתית השמאלית, קשור לשליטה קוגניטיבית ובינה נוזלית. יש לו גם תפקיד גדול בבניית רגשות חיוביים, היכולת להתגבר על מחשבות ורגשות שליליים המתעוררים ולהחליפם בפרספקטיבה חיובית. אז אם יוגה נותנת לך עובי קליפת המוח גדול יותר באזור זה – אני אקח את זה בשמחה!

 

חזור בבלוג הבא שלנו כדי לקרוא עוד כיצד שינויים אחרים במוח הקשורים יכולים להשפיע על חיי היומיום שלך.Related Articles

Leave a Comment

Open chat
תרצה שמנהל מכירות יחזור אליך?